Gry i zabawy bokserskie

Gry i zabawy bokserskie

Umiejętności bokserskie można rozwijać tylko poprzez trening, lecz także poprzez zabawę. Ma ona rzecz jasna na celu udoskonalenie pewnych umiejętności, lecz pozwala przy tym na trochę rozrywki. Oto przykładowe gry i zabawy bokserskie.

Walka z cieniem na dwie osoby

Wygląda ona jak połączenie walki z cieniem i zwykłego sparingu. Dwie osoby stają naprzeciw siebie(w dystansie, czyli poza zasięgiem ciosów) i imitują walkę z cieniem w zależności od tego, co robi przeciwnik. Ciosy(nie dochodzące do celu) wykonuje się bez rękawic, tak aby można było lepiej czuć rękę a tym samym wykonywać precyzyjniejsze i szybsze ruchy. Taka „walka z cieniem” pozwala na na rozwinięcie refleksu, zdolności planowania oraz dopracowanie techniki ruchów, zapewniając przy tym doświadczenia podobne do tych ze sparingów. Można ją wykonywać na dwa sposoby: na szybkość, gdzie liczy się tempo wykonywania ruchów i natychmiastowa reakcja na działania przeciwnika, lub na dokładność, gdzie liczy się przede wszystkim precyzja ruchu.

Sparing na cel

Dwóch przeciwników wybiera jeden bądź dwa punkty na swoim ciele, w które musi trafić przeciwnik. Można też określić dozwolone rodzaje ciosów, lub wybrać rękę którą muszą być one zadane. Każda runda toczy się do 5 trafień w odpowiedni punkt, po czym następuje zmiana celów lub zasad. Ta gra ma na celu rozwinięcie pomysłowości bokserów(muszą wykorzystać węższy zasób ciosów mając przy tym określony cel do trafienia), oraz zwiększyć uniwersalność i poprawić technikę konkretnych ciosów skierowanych w różne miejsca.

Rzucanie piłkami

Ta gra powinna odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu, najlepiej niedużej sali. Potrzebne jest przynajmniej kilka piłek tenisowych(im więcej tym lepiej). Bokserzy stają naprzeciw siebie i „rzucają” w siebie piłkami, wykonując ruchy takie jak przy zadawaniu ciosów. Rzecz jasna ich zadaniem jest trafienie przeciwnika, oraz unikanie(a nie blokowanie rękami) rzucanych przez niego piłek. Dystans powinien być dobrany tak, aby trafienia zdarzały się nie za często, ale też i nie za rzadko. Trafienie liczy się tylko wtedy, gdy piłka została „rzucona” ruchem takim samym jak cios bokserski. Można też zróżnicować punktację, np. 2 pkty za trafienie w głowę, 1 pkt za trafienie w tułów(nawet jeśli piłka została zablokowane gardą), 3 pkty za złapanie w locie piłki przeciwnika. Gra toczy się do osiągnięcia odpowiedniej liczby punktów. Gra ma na celu poprawienie koordynacji ruchowej, a także dynamiki i techniki uników. Zwiększa także szybkość i precyzję wykonywanych ciosów.

zobacz także:

Muzyka motywacyjna
Ankiety
Jak się bić? Poradnik dla nowicjuszy
Śmieszne – Jak NIE NALEŻY boksować

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)

Napisz odpowiedź

*

Copyright © Trening Bokserski. Wszystkie prawa zastrzeżone.