Jak zacząć trenować boks?
Jak zacząć trenować boks?
Jak we wszystkim innym, początki zawsze są najtrudniejsze. Jednakże są też najlepiej wspominane, gdyż wszystko poznajemy po raz pierwszy. Dlatego ważne jest, by rozpoczynając swoją przygodę z tym sportem zachować rozsądek.
Przede wszystkim najlepiej jest zapisać się do miejscowej sekcji bokserskiej, i rozpocząć trening pod okiem prawdziwego trenera. Po pierwsze, jest to o wiele tańsze niż organizowanie wszystkiego na własną rękę(sprzęt taki jak worek, gruszka czy ciężary są od razu na miejscu, często w początkowym okresie można też dostać jakieś rękawice), a po drugie pozwala nam przekonać się na czym to polega, i czy na pewno nam się to podoba. Praktycznie niemożliwe jest nauczenie się całkowicie poprawnej techniki bokserskiej samemu, bazując jedynie na wiedzy dostępnej w internecie i obejrzanych filmikach. Co należy podkreślić: jeśli już się uczyć, to od razu poprawnie. Jest to bardzo ważne, gdyż wszystkie nasze ruchy z czasem wykonujemy automatycznie, i ciężko jest zmienić przyzwyczajenia.
Cały podstawowy sprzęt, potrzebny do treningów można kupić w dobrych sklepach sportowych i internecie. Zanim jednak dokonacie zakupu przeczytajcie najpierw: Co należy kupić aby trenować boks?
Pierwsze treningi
Pierwsze treningi są najtrudniejsze, i to z bardzo wielu powodów. Po pierwsze, jest się w gronie nowych osób, z których prawie każda jest od Ciebie lepsza, co może nieco deprymować. Środowisko bokserów posiada także swoją specyfikę, której elementem jest współzawodnictwo i rywalizacja. Dlatego też początkowo mogą wydawać się szorstcy, lecz niekoniecznie. Faktem jednak jest, że nie jest to sport dla ludzi słabych, i to nie chodzi tu jedynie o słabość fizyczną. Przetrwanie początkowego okresu jest dosyć ciężkie i wymaga dużo samozaparcia, ale z czasem jest o wiele łatwiej. Drugim problemem na który mogą natrafić początkujący są same treningi i ich struktura. Pierwsze treningi zazwyczaj są monotonne i zwyczajnie nudne, gdyż podczas nich uczy się postawy bokserskiej, wyprowadzania ciosów, oraz podstaw poruszania się. Trzeba wykazać się nie lada entuzjazmem, by nie zniechęcić się tym zbyt szybko. Jednakże ta część nauki jest niezbędna, i bardzo przydatna w dalszych etapach, nie jest też tak męcząca jak dalsza część szkolenia. A to jest właśnie drugi aspekt treningów. Intensywność ćwiczeń wykonywanych na treningach zazwyczaj daleko przekracza wszystko, z czym miało się do czynienia do tej pory. Boks to ciągłe przełamywanie barier i walka z samym sobą, a zmęczenie podczas pierwszych treningów jest naprawdę duże. Jednak satysfakcja z rozwoju oraz pokonywania własnych ograniczeń jest o wiele większa. Kolejną rzeczą o której trzeba wspomnieć jest dziwne uczucie towarzyszące pierwszym ćwiczeniom.
Kolejne treningi
Z czasem treningi będą stawały się coraz trudniejsze, ale zarazem i przyjemniejsze. Będziesz uczył się coraz bardziej zróżnicowanych kombinacji i technik bokserskich oraz zaczniesz kształtować swój własny styl walki. Być może zaczniesz sparować się z innymi bokserami. Walcząc z różnymi osobami nauczysz się oceny sił przeciwnika, różnych taktyk walki z nim, oraz zaczniesz wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce. Wraz z kolejnymi treningami nabierzesz przyzwyczajeń, zarówno do wysiłku fizycznego, jak i do przyjmowania ciosów. Pierwsze przyjęte ciosy są dosyć ciekawym doznaniem dla kogoś, kto nigdy wcześniej się nie bił, i reakcja na nie jest zróżnicowana. Niektórzy zaczynają bać się ciosów, i starają się przed nimi chronić zacieśniając gardę, inni natomiast dopiero wtedy „rozkręcają się”, i próbują zrewanżować się przeciwnikowi. W kolejnych etapach nauki boksu ważne jest przede wszystkim to, by nie popadać w rutynę. Zawsze, ale to zawsze jest coś, co można poprawić i nad czym można pracować. Nie można też poprzestawać na utrzymywaniu takiego samego poziomu, gdyż cały świat idzie do przodu. Treningi powinny być różnorodne, zarówno rozwijające indywidualne cechy boksera, jak i powracające do podstaw. Pomaga to w utrzymaniu odpowiedniego nastawienia, oraz w kształtowaniu umiejętności.
Natalia
wrz 20, 2012 @ 18:49:09
Witam, dziękuję. Skorzystam z pewnością z Twoich rad. Na razie skupiałam sie na tym aby udowodnić mamie , że dam radę i błagam ją przynajmniej 10x dziennie aby mnie zapisała na boks , bo bardzo chcę uprawiać ten sport . Myślę, że się do tego nadaję , bo mam charakter , jestem silna i zawsze jestem pozytywnie nastawiona do nowych osób . bardzo zależy mi na boksie . Będę prosić aż mnie zapisze na razie idzie mi dobrze . ;D
Daniel
wrz 28, 2012 @ 10:28:58
Uwazam ze kobiety nie powinny sie boksowac ale ich tez nie ograniczac….jest to ciezki sport pod wieloma wzgledami…osobiscie uwazam ze polski styl boksowania jest do niczego,gdyz uczy on przyjmowanie wielu niepotrzebnych ciosow…nalezy wzorowac sie chocby na amerykanach…uwazam tak patrzac chocby w historie polskiego boksu jak malo mielismy olimpijczykow…tak wiec mam nadzieje ze polski boks zmieni tor ktory bedzie prowadzil tylko do zwyciestw a zaznacze ze mamy dobrych trenerow…dziekuje za uwage i przepraszam za styl napisanej wypowiedzi…
KobiEta
kwi 30, 2015 @ 20:59:42
co do tego co napisałeś na początku – twierdze ze dziewczyny powinny umiec sie bronic.
Martin
sty 01, 2013 @ 15:22:22
Swietne naprawde wprowadzenie, bardzo zachecajace. Swietnie przedstawione aspekty trudnosci, w pokonywaniu ktorych, wielu zainteresowanych potrzebuje raczej wsparcia niz bezmyslnego nacisku. Kazdy z ludzi jest inny i kazdy potrzebuje innego rodzaju motywowania.
Radek
lut 26, 2013 @ 15:56:40
A co jeśli ktoś nie ma perspektyw na to żeby zacząć a kocha boks i chcę być mistrzem..??…
admin
lut 26, 2013 @ 16:01:10
Trzeba próbować, wszystko się da jeśli się wystarczająco chce ;)
Radek
lut 26, 2013 @ 18:46:29
No raczej nie.. Mieszkam w miejscowości gdzie najbliższy klub bokserski znajduje się 50 km o de mnie i raczej nie mam takiej możliwości żeby tam uczęsczać… Więc dziękuje za dobre słowo ale nie wszystko się da… I między innymi dlatego nie ma dobrych bokserów w polsce i mało innych sportowców którzy by coś osiągneli… Nienawidzę przez to swojego kraju…
wlasnietak
sty 20, 2016 @ 15:46:13
Zmień miejsce zamieszkania.
Szach – mat.
Miałeś 17 lat pisząc tego posta i chciałeś zacząć. Jak jesteś pełnoletni to możesz podjąć pracę i zmienić miejsce zamieszkania. Ale jeśli chciałeś być mistrzem to niestety trzeba było zacząć co najmniej 10 lat wcześniej i przekonać rodziców żeby umożliwili Ci trening. A jeśli nie, trzeba było jako dzieciak w TV oglądać bokserów i naśladować ich ruchy zamiast gapić się na pokemony, skakać na skakance zamiast grać w final fantasy i pisać listy do klubów bokserskich, trenerów i samych bokserów i przekonywać, że jeśli przyjadą i Cię zobaczą to sami zrozumieją, że będziesz mistrzem i że warto Ci pomóc. Ale nie, lepiej obwiniać Polskę za to, że nie założyła klubu bokserskiego w małym miasteczku mimo, że pewien siedemnastolatek mieszkający tam postanowił, że w sumie to może chciałby zostać mistrzem boksu i być sławny i uwielbiany.
Radek
lut 26, 2013 @ 19:13:44
Czuje obrzydzenie kiedy patrzę na bokserów w TV… Żaden z nich nie walczy dla chwały dla wygranej dla tego że to kocha tylko dla pieniędzy… Tyson miał wielkie szczęście że spotkał na początku dobrych trenerów którzy wzięli go pod swoje skrzydła… Mam 17 lat, i nie ma według mnie teraz mistrza świata w wadze ciężkiej.. Powinno się walczyć za honor , a nie za pieniądze
Grzegorz
mar 02, 2013 @ 12:56:48
Ja boks trenuje w domu mam worek. Myślę że idzie mi dobrze na razie niema kozaka na mnie w szkole. Planuje się zapisać na treningi.Polecam wszystkim boks
Piotr
mar 13, 2013 @ 10:02:55
Nie ma stresu. Koszt worka i rękawic zamyka się w kwocie 400 zł. Ja trenuje boks sam, amatorsko. Podstawa to zapał i chęć do pracy. Jeśli trenujecie dla hobby to nie ma potrzeby angażować się w kluby. Dobra rozgrzewka i trening do bólu mięśni przyniosą bardzo szybkie efekty. Mięśnie brzucha się wzmocnią, gardę utrzymacie przez 30 minut już nawet po trzech miesiącach 45 minutowych treningów każdego dnia. Dopiero po pół roku można się uczyć technik.
Kamil
lip 25, 2013 @ 15:19:21
Jedyne czego można żałować to pobitej mordy i połamanego nosa.
norbert
sie 09, 2013 @ 23:03:45
ja mieszkam na wsi i sam trenuje boks mam ino 13lat wiec nie mam pieniedzy tyle zeby kupic sobie ały sprzet worek sam zrobilem bandarzem owijam rece i wale w 1 dzień waliłem 2 godz a na drugi miałem całe rece porowalane niepolecam takiego treningu stopniowo i z umiarem ale polecam boks ja wazze 57kg to uderzenie mam nie małe 2 rozwaliłem na raz ale to wiecie po długim treningu
natka
sty 08, 2014 @ 19:17:52
Bardzo chce trenować box ale jestem nieśmiała i obawiam się że nie dam sobie rady jeśli chodzi o poznanie nowych osób… nie umiem pokonać mojej nieśmiałości :(
Martyna
gru 12, 2016 @ 16:08:08
To jak widać stworzona do tego nie jesteś. :>
Aga
sty 16, 2014 @ 18:17:52
Mi również bardzo zależy na boksie. :) Niestety mojej mamy, która obejrzała to raz czy dwa w telewizji i uważa boks za mordobicie, nie da się łatwo przekonać. Nie może zrozumieć, że najpierw jest kondycja, technika, potem dopiero sparingi i to w kasku. Tak, jestem dziewczyną, ale wydaje mi się, że dałabym radę. Chcę chociaż spróbować. Ma ktoś może jakiś pomysł żeby ją przekonać chociaż pojechać i zobaczyć trening?
Beata
lis 23, 2020 @ 20:43:34
Moja córka od roku chodzi na boks.a ma 11 lat. Co jej dał rok treningów? Bardzo dużo. Przed rozpoczęciem treningów potrafiła na lekcji w-f biegać zaledwie 15 minut. Dziś może biegać godz.a nawet i dłużej. Pierwszy rok to przede wszystkim ćwiczenie kondycji 3 razy w tyg. po godz, a można i więcej. I nauka podstawowych ruchów bokserskich. Więc niech się Twoja mama nie obawia. Bo jedyny jaki ból poczujesz to zakwas i zadyszka, która Ci tylko na dobre wyjdzie. A,że moje dziecko jest wytrwale po roku awansowała. Mimo, że w grupie jest najmniejsza i jedna dziewczyna to radzi sobie nie gorzej niż starsi w jej grupie. Bo mimo,że już więcej uczą się techniki bokserskiej to nadal kondycja, kondycja i kondycja najważniejsza. I znów zakwasy, zakwasy i zadyszka . Życzę Ci wytrwałości jak już zaczniesz, ale może być tak, ze szybciej skończysz treningi niż byś pomyślała. Ja nawet nie zaczynam . Ja tylko patrzę i podziwiam
Bartek
sty 12, 2015 @ 22:30:29
Hej. Trafiłem na tą stronę po swoim 2 treningu. Jestem już raczej nie pierwszej młodości ( na całej sali chyba nawet najstarszy ) i powiem wam, że wiek nie ma znaczenia ( no chyba że ktoś chce zostać zawodowcem). Jeśli w okolicach waszego miejsca zamieszkania jest sekcja rekreacyjna a wy ciągle borykacie się z koleinymi nieudanymi dietami, brakiem znajomych .. to nie czekajcie tylko się zapisujcie. Grunt to się nie poddawać … ale i mierzyć siły na zamiary. Pozdrawiam i zachęcam.
Kamil
mar 27, 2015 @ 10:01:55
Ja przedwczoraj bylem na pierwszym treningu. Pot, zmeczenie, do dzisiaj mam zakwasy. Jednak to jest najlepsze w tym wszystkim. Polecam szczegolnie osobom niesmialym, po pierwszym treningu nastepuje gwaltowny wzrost smialosci, endorfina itp itd. Trenowanie boksu to same plusy.
Intoseo
maj 09, 2015 @ 11:29:33
Czy trening bokserski można traktować jako trening cardio/aerobowy czy bardziej jako siłowy?
Tomek
paź 30, 2015 @ 19:59:35
trening bokserski to nie trening siłowy ale napewno poprawia koordynacje ruchów i wydolność płuc oraz serca według mnie jest to trening który łączy w sobie różne rodzaje treningów
Marcin
paź 06, 2015 @ 13:45:07
hej mam 16 lat i boksem zainspirował mnie film rocky , chciałbym sam się uczyć bo w okolicy nie ma żadnych miejsc do boksu , czy mógłby ktoś na maila choćby raz w tygodniu wysyłać jakieś treningi dla mnie .
hannibal
lis 09, 2016 @ 06:38:45
Sami ucząc się powielacie błędy, które ciężko będzie wam później wyeliminować, nauczyć się możecie tylko pod okiem trenera. Wiec powiniecie przynajmniej zapisać się i chodzić dla podstaw żeby później trenować sami.
Adamo
kwi 21, 2017 @ 18:28:36
Mam 35 lat i chciałbym przez boks wrócić do dawno zapomnianej już formy, po prostu ztatusiałem i trzeba coś z tym zrobić. Mam nadzieje że starczy Mi samozaparcia i wytrwałości.
Pozdrawiam
Adam
szust
paź 29, 2017 @ 23:08:25
Ja mam 25 lat i chce stoczyć kolejną walke z przeciwnikiem który jest we mnie.Wcześniejsze życie nie pozwalały mi na treningi teraz wiem że muszę wygrać za wszelką cenę inaczej strace coś na czym mi zależy.
Max
gru 13, 2017 @ 01:39:01
Akurat uważam, że bardzo dobrze, że takie artykuły powstają, bo zwiększa to prawdopodobieństwo, że ktokolwiek zainteresuje się tym sportem i faktycznie pójdzie na salę. Dla mnie boks jest wielką częścią życia. Dwa razy w tygodniu chodzę na treningi do Sebastiana Skrzecza i czuję się, zarówno w trakcie, jak i po nich, spełniony. Boks wiele ofiaruje, ale trzeba wykonać ten pierwszy krok.
Maciek
wrz 01, 2019 @ 21:32:56
Czy jeśli zacznę trenować boks w wieku 16 lat to mam szansę na zostanie zawodowym bolserem?
admin
wrz 02, 2019 @ 07:14:24
Masz. Wszystko zależy od Twojego talentu i ilości pracy którą wykonasz na treningu.
570440370
mar 03, 2022 @ 19:06:20
Witam chciałbym bym się zapiadz na bok mam 34lata i chwiała bym się się na łuczyc boksu to było moje marzenie