Podstawowy sprzęt

Podstawowy sprzęt

Aby zacząć bezpiecznie i chociaż trochę profesjonalnie boksować potrzebny jest podstawowy sprzęt.

Najbardziej niezbędnymi rzeczami są rzecz jasna rękawice, oraz owijki bokserskie. W miarę postępów możemy potem pomyśleć o uzupełnianiu naszego „ekwipunku”, do którego zaliczają się: ochraniacz na zęby(szczęka), kask(najlepiej z doczepianą kratką), skakanka(najlepiej stalowa, gdyż jest niewiele droższa, a o wiele lepsza od rzemiennej), tarcze do uderzania(gdy ćwiczy się w parach), ochraniacz na krocze. Dobrze jest też zaopatrzyć się w niewielkie, max 2 kg ciężarki, aby ćwiczyć nimi w domu. Resztę ubioru należy dobrać mając na uwadze to z czym mamy do czynienia w boksie, czyli szybkie poruszanie się, nagła zmiana kierunków i duży wysiłek fizyczny. Dlatego też powinniśmy posiadać nieograniczające ruchów, „oddychające” ubrania oraz nieślizgające się, wygodne i lekkie buty.

Oto przybliżone ceny sprzętu:

Rękawice – 80(skóra syntetyczna)-300zł(skóra naturalna)

Owijki – 15-30zł

Rękawiczki z wkładką żelową (zamiast owijek) – 60-80zł

Szczęka (ochraniacz na zęby) – 15-40zł

Kask (ochraniacz na głowę) – 80-200zł

Skakanka – 15(rzemienna)-40zł(stalowa)

Tarcze – 30-60zł(skóra syntetyczna), 60-90zł(skóra naturalna) za sztukę, ale lepiej mieć parę

Ochraniacz na krocze (suspensor) – 30-60zł

Rękawice

Rękawice bokserskie są pierwszą rzeczą, w które powinniśmy się zaopatrzyć planując treningi. To w nich będziemy wykonywać uderzenia przez długi czas, sięgający niekiedy paru lat. Ważne jest, aby były one solidne(nie rozpadły się po 2 treningach), dobrze wyprofilowane, odpowiednio amortyzujące siłę uderzenia. Nie ma sensu kupować byle czego, gdyż takie rękawice nie chronią należycie dłoni, oraz rozpadają się niemal natychmiast. Dolna granica cen w miarę porządnych rękawic zaczyna się mniej więcej od 80zł. Dostępne są zarówno rękawice ze skóry syntetycznej, jak i naturalnej. Te drugie są trochę droższe, ale bardziej trwałe. Dostępne są też różne rozmiary rękawic, które powiązane są z ich masą. Najpopularniejsze są te ważące 10oz i 12oz (1oz to 1uncja= 28,35g , więc 10oz=284g, a 12oz=340g). Należy pamiętać, że im większe i cięższe rękawice, tym łatwiej się nimi bronić(są większe), ale trudniej uderzać(ciosy są wolniejsze, i bardziej męczą). Dla bokserów o wadze do ok. 75kg najodpowiedniejsze są te ważące 10oz, a powyżej tej masy 12oz.

Owijki

Owijki(taśmy, bandaże) bokserskie są bardzo ważnym elementem. Warto o nich pamiętać gdyż chronią nas od wielu urazów i kontuzji, odpowiednio usztywniając nadgarstek i kciuk, które przy sporcie takim jak boks są bardzo na nie narażone.

Oto najważniejsze zalety korzystania z owijek:

  • Chronią nadgarstki, kciuki i wszystkie kości śródręcza
  • Usztywniają nadgarstek co czyni cios silniejszym i pewniejszym, oraz bezpieczniejszym dla samego uderzającego
  • Zapobiegają podrażnieniom skóry i otarciom
  • Pochłaniają wilgoć i zwiększają poziom higieny podczas korzystania z rękawic(których nie da się prać, a można jedynie wywietrzyć)

Na rynku dostępne są różne rodzaje owijek, i ich wybór jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników. Generalnie lepiej jest mieć owijki długie(dużo materiału do ochrony dłoni), elastyczne(lepiej dopasowują się do dłoni), wygodne w użytkowaniu(posiadają np. rzepy) i łatwe w eksploatacji(można je bez problemu prać). Dostępne są też różne rodzaje ściągaczy lub wkładek, albo ich kombinacje.

O czym należy pamiętać wiążąc owijki? Zanim się je założy należy dobrze rozgrzać nadgarstki. Wiążąc je, należy odpowiednio dobrze usztywnić nadgarstek oraz kciuk, gdyż to one są najbardziej narażone na urazy. Nie mogą być one zawiązane ani za ciasno(odcinałyby dopływ krwi) ani za luźno(bo by się zsuwały). Istnieje bardzo wiele sposobów wiązania owijek, oto przykłady:

zakładanie owijek

zakładanie owijek 2

PAMIĘTAJ!

Po każdym treningu wysusz owijki i wywietrz rękawice. Przedłuży to ich żywotność i ograniczy nieprzyjemny zapach. Owijki należy też co jakiś czas prać.

Rękawiczki z wkładkami żelowymi

Zamiast owijek można stosować również rękawiczki z wkładkami żelowymi, które nakłada się szybciej i nie wymagają one umiejętności wiązania.

Szczęka

Ochraniacz na zęby usztywnia szczękę oraz chroni zęby przed wybiciem, rozkładając siłę uderzenia na większą powierzchnię. Chroni też przed ugryzieniem się w język, co często się zdarza. Dostępne są szczęki pojedyncze i podwójne(chronią jedną lub dwie partie zębów), wykonane z różnych materiałów. Ich cena wacha się od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych. Zaletą szczęki jest pewien stopień ochrony, i nie ograniczana przez nic widoczność, a jej wadą jest to, że podczas uderzenia warga często puchnie(co jednak jest wciąż lepsze niż wewnętrzne rozdarcie jej o zęby).

Przygotowanie szczęki

Aby dopasować ochraniacz do zębów należy włożyć ją na 15-20 sekund do bardzo gorącej wody. Następnie należy umieścić go na zębach, i jak najszybciej dopasować przy pomocy palców i języka. Ma się na to jedynie kilka sekund, gdyż potem szczęka zachowuje swój kształt na stałe.

Kask (ochraniacz na głowę)

Kask zapewnia dużą ochronę głowy, amortyzując ciosy i nie pozwalając na zbytnie uszkodzenia. Można używać go z kratą, lub bez niej. Jego zaletą jest dużo większa ochrona niż w przypadku szczęki(można mieć oba na raz), i praktycznie niewrażliwość na większość ciosów. Wadami jest natomiast znacznie ograniczona widoczność, większa powierzchnia do uderzania(głowa jest sporo większa). Przy korzystaniu z kraty dobrze jest owinąć ją dodatkowo taśmą izolacyjną, gdyż przy silniejszych ciosach istnieje ryzyko pęknięcia, co może być niebezpieczne. Kask jest niemal niezbędny przy sparingach, gdyż siła ciosów nawet w rękawicy daleko przewyższa wytrzymałość nosa i szczęki.

Ochraniacz na krocze (suspensor)

Chroni to co najcenniejsze :) Lecz może nieco uwierać, i nie jest niezbędny w wypadku gdy bokserzy panują nieco nad wyprowadzanymi ciosami. Zawsze jednak lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc można w niego zainwestować.

Skakanka

Jeden z podstawowych przyrządów do ćwiczeń, pomaga nam zyskać koordynację, rozwija kondycję, wytrzymałość, mięśnie rąk oraz nóg. Jeśli nie chcemy inwestować w nią absolutnie żadnych pieniędzy, wystarczy nam zwykły sznurek, a jeśli już kupujemy, to warto kupić coś porządnego. Najlepiej kupić skakankę z łożyskami, które zapobiegają jej skręcaniu się, dobrze też gdyby odpowiednio trzymała kształt(posiadała jakieś obciążenie na dole, lub była zrobiona ze stali)

Tarcze(łapy trenera)

Tarcze do uderzania stosowane są przez trenerów, ale przydają się także dla zawodników, zwłaszcza gdy ćwiczy się w parach. Są one dużo wygodniejsze do przyjmowania ciosów(dłoń boli znacznie mniej, nie uszkadza tak nadgarstków), znacznie łatwiej też w nie trafić, i można mocniej uderzać. Powinny być one wytrzymałe, dobrze pasować do dłoni i nie zsuwać się.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)