Technika boksu
Technika boksu
Wstęp
Technika boksu, to wszystkie sposoby prowadzenia ataku i obrony. Taktyczne możliwości boksera rosną wprost proporcjonalnie do jego przygotowania technicznego. Im bardziej rozbudowana jest technika boksera, tym większe ma on pole do popisu na polu taktycznym.
W pojęciu techniki bokserskiej zawierają się: zdolność do szybkiego i łatwego przemieszczania się po ringu, co pozwala bokserowi wybrać w nieustannie zmieniającej siłę sytuacji najodpowiedniejszy moment do ataku oraz obrony; opanowanie pełnego zakresu ciosów atakujących, opartych na wyćwiczonych ruchach, wykonywanych nieprzewidywalnie, szybko, z niezbędną ostrością i siłą; utrwalone odruchy i nawyki podczas obrony, chroniące przed uderzeniami przeciwnika; opanowanie techniki kontrowania ciosów, zawsze łączonych z którymś sposobem obrony.
Jedynie dobrze przygotowany bokser doskonale panujący nad swoim ciałem jest w stanie w pełni opanować technikę boksu i skutecznie wykorzystywać ją w walce.
Dla każdego boksera technika walki jest jego bronią, którą wykorzystuje do osiągnięcia swoich celów taktycznych. Jest to powodem dla którego technika powinna być opanowana przez niego do perfekcji, tak aby mógł on korzystać z niej pewnie i bez problemu.
Odpowiednio opanowane umiejętności bokserskie pozwalają mu szybko i sprawnie wykonywać wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane zadania. Duży dynamizm walki wymaga, aby wszystkie ruchy boksera były jak najbardziej celowe. Dlatego technika boksu cechuje się powiązaniami pomiędzy każdym kolejnym ruchem, w którym jeden wypływa z drugiego i jest jego naturalną kontynuacją.
Walka na ringu wypełniona jest różnego rodzaju ruchami bojowymi, wynikającymi z sytuacji, jakimi zakończyły się ruchy je poprzedzające. Dlatego też podczas ataku serią ciosów, po każdym z nich bokser przyjmuje pozycję odpowiednią do tego, aby bez problemu wyprowadzić kolejny. Płynne poruszanie się boksera, łatwe przechodzenie z ataku do obrony oraz odpowiednio wykonywane uderzenia pozwalają ograniczyć utratę energii, co jest bardzo ważne w czasie szybko zmieniających się warunków walki. Nie ma idealnego stylu walki, pasującego do każdego typu boksera, dlatego ważne jest, aby dążyć do opracowania własnego stylu, uwzględniającego podstawowe zasady techniki bokserskiej. Szczególnie ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków od samego początku szkolenia, gdyż pozwala to później na stworzenie dobrego, indywidualnego stylu boksera.
ania
cze 25, 2012 @ 23:39:47
jestem zafascynowana boksem…no niestety jako kobieta mam brdzo trudna droge w tym temacie …
ale nie podam sie…trafilam na wasza strone i bardzo mi sie podoba i bardzo mi pomagacie.Nie moge sie poszczycic osiagnieciami…no moze to ze w ogole zaczelam i zrobilam straszne zamieszanie kiedy ja kobieta,blondyneczka,
pojawilam sie na treningu …no ale sroce z pod ogona nie wypadlam,swoje za pazurami mam…dam rade…
bardziej chodzi mi o nauczenie sie techniki, a potem chcialabym prowadzic areoboks w mojej wsi…
niech sie dzieje co chce, sprawia mi to niesamowita radosc i …dzieki ze jestescie
pozdrwiam
Ania P.
Magda
mar 30, 2013 @ 15:35:04
Hej :D ja jestem letnią kobietą, też blondynka i zamierzam dopiero zacząć :D od zawsze o tym marzyłam, szkoda, że dopiero teraz zdobyłam się na odwagę. W czwartek idę zapytać o treningi, ciekawa jestem co mi powiedzą :D przeczytałam Twój komentarz i jakoś dodał mi wiary w siebie :D
Blondynki górą :D damy radę :D
Marta
sty 28, 2015 @ 11:48:12
Cześć :) mam zamiar zacząć chodzić na treningi bokserskie.Mam 15 lat i fascynuje się boksem :) Rozmawiałam z kumplem,który chodzi na boks i powiedział mi,ze mnie weźmie ze sobą,ale chciałam sie czegoś więcej dowiedzieć :d Informacje,które są tu zawarte bardzo mi pomogły i moja wiedza jest większa,Dziękuję :D
Dziewczyny,nie poddawajmy się,pokażmy,że my też potrafimy!Powodzenia! :D