Pozycja bokserska
Pozycja bokserska
Tym określeniem nazywamy podstawową pozycję bojową, z której bokser może wykonywać dowolne działania, zarówno rozpocząć własną akcję, jak i reagować na działania przeciwnika. Jest to uniwersalna pozycja stosowana zarówno podczas działań ofensywnych jak i defensywnych. Stanowi ona bazę dla wszystkich innych ruchów.
Pozycja bokserska nie może pozostawać przez cały czas taka sama, gdyż podczas poruszania się zmienia się ustawienie rąk, nóg oraz tułowia boksera. Położenia wyjściowe wynikają z ruchów przygotowawczych, a te z kolei są efektem wprowadzania w czyn zamierzeń boksera, które zmieniają się wraz z sytuacją na ringu.
Każdy bokser stosuje i zachowuje nieco inną pozycję bokserską, co pozwala mu na jak najefektywniejsze wykorzystanie swojej budowy, oraz jest odzwierciedleniem jego psychiki. Jednakże na początku szkolenia kształtowanie indywidualnej pozycji bokserskiej jest poważnym błędem.
Najpierw należy nauczyć się podstawowej pozycji bokserskiej, po której swobodnym opanowaniu można wykształcić pozycję indywidualną, tworzoną na drodze ewolucji. W innym razie początkujący może nabrać nieodpowiednich nawyków, które z czasem coraz trudniej będzie wyeliminować.
Podczas indywidualizacji stylu boksera nie można kierować się jedynie budową i warunkami fizycznymi boksera, należy wziąć także pod uwagę jego psychikę. Dla przykładu bokser, którego dominującą ręką jest ręka prawa powinien stać zwrócony do przeciwnika lewą częścią tułowia, gdyż takie ustawienie pozwala mu na wykonywanie silniejszych ciosów. Lewa noga powinna być wysunięta do przodu i opierać się o podłoże całą powierzchnią stopy. Prawa powinna być nieznacznie w tyle(krok do tyłu i pół kroku w prawo od lewej stopy). Ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie na obu, nieco ugiętych nogach, co pozwala mu na swobodne ruchy w każdą stronę. Tułów powinien być wyprostowany, co pomaga przy balansowaniu ciałem w czasie walki.