Ciosy podwójne w boksie

Ciosy podwójne

Są to dwa następujące po sobie ciosy, wykonywane różnymi rękami bądź dwa razy tą samą(jednostronne lub dwustronne).

Ciosy jednostronne wykonywane są jedną ręką, i mogą być one skierowane w ten sam, lub w dwa różne cele(tułów i głowa). Ciosy dwustronne wykonuje się uderzając obiema rękami po kolei, i tak samo jak jednostronne mogą one uderzać w to samo, lub różne miejsca. Są one bardzo skuteczne, a zwłaszcza ten drugi z nich, gdyż ma on zazwyczaj „przetartą” drogę i mocno zaskakuje przeciwnika. Można powiedzieć, że tego typu ciosy są praktycznie nie do uniknięcia, gdyż nawet posiadając dobry refleks i właściwe odruchy ciężko jest go przewidzieć. Nauka tych ciosów polega zawsze na wykonywaniu ich jeden za drugim, tak aby drugi cios poniekąd wypływał z pierwszego i był jego naturalną kontynuacją. Pierwszy cios wykonuje się lekko i swobodnie, przygotowując się do zadania drugiego, silniejszego i znacznie ostrzejszego uderzenia. Połączenia ciosów podwójnych są budowane na bazie pierwszego ciosu, dla którego istnieją odpowiednie kontynuacje. Różne możliwości kombinacji ciosów podwójnych wynikają z połączenia:

  1. Ciosów prostych
  2. Ciosów sierpowych
  3. Ciosów z dołu
  4. Ciosów prostych z sierpowymi
  5. Ciosów prostych z ciosami z dołu
  6. Ciosów sierpowych z ciosami z dołu

Dla ostatnich trzech istnieje też zamienna kolejność ciosów (tj. cios z dołu z ciosem sierpowym, cios sierpowy z ciosem prostym itd.)

Poniższa tabelka prezentuje wszystkie kombinacje ciosów.

Tabelka2

Ciosy jednostronne w jeden cel

Do najpopularniejszych z nich należą dwa ciosy proste lewą w głowę oraz dwa ciosy sierpowe lewą w głowę. Popularne jest też łączenie dwóch różnych ciosów, np. prosty i sierpowy, gdyż są one zaskakujące dla przeciwnika, spodziewającego się raczej ciosu drugą ręką.

rys 77

Ciosy dwustronne w jeden cel

Można je rozpoczynać zarówno lewą, jak i prawą ręką, jednak uprzednio powinny być one poprzedzone markowanymi ciosami lewej ręki. Początkującym bokserom zaleca się używanie jako pierwszej lewej ręki, gdyż zmniejsza to ryzyko kontry przeciwnika, zapewniając większą ochronę. Atak w którym zadaje się podwójny cios dwustronny nazywamy popularnie „raz dwa”. Wykonuje się go wyprowadzając dwa szybko następujące po sobie ciosy(z których pierwszy jest lewą ręką), łącząc je z szybkim krokiem lewą nogą naprzód. Tempo ciosu powinno być mniej więcej takie, jak wypowiedzenie „raz-dwa”. Uderzania dwoma prostymi „raz dwa” powinno się uczyć tuż po opanowaniu prostych, gdyż pozwala to na nadanie płynności ruchu i włączenie go do podstaw techniki bokserskiej.

rys 79

 

Przeciw takiemu atakowi natomiast należy bronić się przez blokowanie, chroniąc się prawą dłonią przed lewym prostym, i lewym barkiem przed prawym prostym. Tułów powinien zwrócić się w prawo, aby przyspieszyć i tym samym ułatwić obronę.

Ciosy podwójne

Bokser, broniąc się przed podwójnym ciosem powinien wykorzystywać różne obrony połączone płynnym ruchem, analogicznie do tego co wykonuje atakujący. Na każdy z jego ciosów powinny przypadać najskuteczniejsze z możliwych obrony, pomiędzy którymi powinno być jak najszybsze przejście z jednej do drugiej. Można też obronić się od obu ciosów pojedynczym ruchem, poprzez odpowiednie ustawienie, unik lub odejście na dystans.

Cios podwójny znakomicie nadaje się na kontratak. Podczas obrony przed ciosami przeciwnika bokser powinien przygotowywać się do kontry i ruszyć z nią w odpowiednim momencie. Na wielorakość kontrciosów podwójnych  składa się liczba kombinacji kontrciosów pojedynczych, odpowiadających na konkretne ataki przeciwnika. Każdy kontrcios pojedynczy może być kontynuowany i połączony z jakimś innym ciosem, tworząc kontrcios podwójny.

Wiele z ciosów podwójnych może zostać wyuczonych i zautomatyzowanych w trakcie szkolenia, tak że bokser będzie się nimi posługiwał błyskawicznie i skutecznie. Dlatego też każdy powinien wybrać i wyrobić u siebie pewne szablony ciosów, które będzie mógł wykorzystywać w danych sytuacjach(np. gdy powstanie luka w obronie przeciwnika) niemal automatycznie, nie tracąc czasu do namysłu. Nie tylko przyspiesza to zadanie ciosu, ale częsta praktyka tych samych ruchów dodaje im siły i ostrości. Z biegiem czasu i zdobywanym doświadczeniem bokser nauczy się dopasowywać utrwalone i wyćwiczone ciosy do różnych sytuacji, potem wykonując je z nawyku.(w momencie gdy pojawia się okazja do zadania ciosu bokser od razu ją wykorzystuje)

Walka w półdystansie daje więcej możliwości kombinacji ciosów podwójnych w rozmaitych połączeniach, jednak i w tym wypadku powinny być one jak najlepiej dopasowane do danej sytuacji.

Ocena: 2/5 (liczba głosów:1)