Serie ciosów w boksie

Serie ciosów

Są najważniejszym elementem walki w półdystansie. Wielokrotnie wyprowadzane ciosy wycelowane w różne miejsca na ciele przeciwnika skutecznie dezorganizują jego obronę, doprowadzając w efekcie do odsłonięcia któregoś z nich, lub do rozbicia gardy.

rys 82

rys 83

Seria ciosów powstaje podczas naturalnego przedłużania ataku w momencie, gdy jest ku temu dobra okazja i pozycja wyjściowa po każdym ciosie. Przez cały ten czas bokser pozostaje w półdystansie, zdolny do atakowania przeciwnika obiema rękami. Może ona też być zastosowana jako kontratak, po udanej obronie przed atakiem przeciwnika i pierwszym kontrciosie, po którym istnieje możliwość kontynuacji ataku. Podczas ataku serią ciosów należy pamiętać, by każdy z nich kończył się pozycją dogodną do wyprowadzenia kolejnego, bez zbytniego odsłaniania się(narażania się na kontrę i tym samym przerwanie serii) oraz utraty równowagi. Wszystkie ciosy powinny następować po sobie płynnie i wynikać jeden z drugiego, tak by końcowa faza jednego była zarazem najodpowiedniejszym początkiem następnego. Pozwala to na nieprzerwaną ofensywę skutecznych i mocnych ciosów. Wykonując serię ciosów należy pamiętać o przemieszczaniu ciężaru z jednej nogi na drugą, i lekkich skrętach tułowia, co zwiększa ich siłę oraz pozwala na utrzymanie równowagi. Dla przykładu, przy uderzaniu prawą z dołu w tułów ciężar ciała przenosi się na lewą nogę, a wykonując następny cios na prawą, a przy kolejnym uderzeniu znowu na lewą i tak dalej, przez cały czas zachowując skręty tułowia.

rys 84

Podczas zadawania ciosów serią nie można stosować dotychczasowych zasad, np. dotyczących ciosów podwójnych, gdyż sytuacja i cele boksera są inne. Po każdym ciosie musi nastąpić cios kolejny, jednak nie można liczyć na to że wszystkie z nich trafią, należy więc odpowiednio dostosowywać ich siłę, aby nie utracić płynności ruchów. Nie można też wykorzystywać schematów wyuczonych przy wyprowadzaniu ciosów podwójnych, gdyż to jaki cios powinien zostać użyty w danej chwili zależy od aktualnej sytuacji i pojawienia się luk w obronie przeciwnika. Nie można przy tym tylko oczekiwać na nadejście dogodnej sytuacji, trzeba je również tworzyć samemu, tak aby kilka z nich wywoływało określony efekt(np. ciosy wyprowadzane na dół zmuszają przeciwnika do obniżenia gardy, a wtedy wyprowadzamy cios na głowę). Zalecane jest częste zmienianie celu ataku(raz głowa, raz tułów), co zwiększa prawdopodobieństwo trafienia. Prawdopodobnie najważniejszą z umiejętności doświadczonego boksera jest właśnie umiejętność atakowania seriami ciosów. Dobrze wykonana seria ciosów zwiększa prawdopodobieństwo trafienia, w stosunku do wykonywania tych ciosów pojedynczo. Obrona przed serią ciosów jest skomplikowana i trudna, gdyż w krótkich odstępach czasu trzeba odpowiednio zmieniać pozycje obronne, nie powodując przy tym luk w gardzie. Konieczne jest przy tym zachowanie spokoju, dobra orientacja i przytomność umysłu. W czasie obrony też doprowadzić do przerwania serii, czy to poprzez kontrcios zadany w odpowiednim momencie(kontynuowany własną serią ciosów), czy to poprzez zwiększenie dystansu w wyniku odejścia od przeciwnika, czy to poprzez przyjęcie obronnej pozycji nadstawiając pod ciosy barki i ramiona (klincz). Różne sposoby radzenia sobie z serią ciosów zależą sytuacji, jak i od preferencji oraz umiejętności boksera. Ten który woli walczyć na dystans powinien cofnąć się na odpowiednią odległość, opuszczając półdystans, a ten który woli w nim pozostać powinien przejąć inicjatywę w wyniku kontry, i przeprowadzić kontratak. Przy próbie przejęcia inicjatywy nie należy jednak narażać się na otrzymanie ciosu, lepiej wyczekać odpowiedni moment. Walka typu „cios za cios” nie należy do mistrzowskiego stylu, a raczej do zwykłej bijatyki, i wnosi do walki element niepotrzebnego ryzyka.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)